IRT, تومان
  • IRR, ﷼
FOX v.1.4.1.7
رضایت از رابطه جنسی چیست؟ فاکتور های موثر کدامند؟

رضایت از رابطه جنسی چیست؟ فاکتور های موثر کدامند؟

به طور کلی، اصطلاح “رضایت” به معنای موافقت با چیزی است. اما اخیراً این اصطلاح به بخش مهمی از گفتمان اجتماعی و سیاسی تبدیل شده است و معمولاً به رضایت در زمینه جنسی اشاره دارد.

دادن رضایت جنسی به معنای موافقت آشکار و آزادانه برای شرکت در یک فعالیت جنسی است و آن را رضایت‌بخش می‌کند. 1 برای هر فردی که در آن فعالیت مشارکت می‌کند مهم است که رضایت خود را اعلام کند، در غیر این صورت فعالیت جنسی بدون رضایت، تجاوز جنسی یا تجاوز محسوب می‌شود.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که رضایت چیست، چرا مهم است، چگونه آن را درخواست کنیم، شامل چه مواردی می‌شود و چه مواردی را ندارد.
رضایت چگونه کار می کند
رضایت در مورد هر نوع فعالیت بدنی یا درگیری، از جمله لمس شخص دیگری، بوسیدن او، یا داشتن مقاربت دهانی یا دخول اعمال می شود.

اینها برخی از جنبه های مهمی است که در مورد رضایت باید به خاطر بسپارید:

رضایت باید آزادانه داده شود: رضایت باید آزادانه داده شود، بدون فشار، ارعاب یا دستکاری. رضایتی که تحت اجبار، زور یا اجبار، در حالتی که فاقد توانایی ذهنی برای رضایت است، یا توسط فردی که در موقعیت نامناسبی قرار دارد داده می‌شود، معتبر نیست. برای مثال، یک زیردست ممکن است احساس کند مجبور به موافقت با شرکت در یک با مدیر خود به دلیل موقعیت قدرتی که بر آنها دارند، اقدام جنسی انجام می دهند، اما رضایت آزادانه داده نمی شود.
رضایت باید مشخص باشد: اگر شخصی به یک فعالیت، مانند بوسیدن، برای مثال، رضایت داده است، به این معنی نیست که فرد به فعالیت‌های دیگری مانند درآوردن لباس‌هایش رضایت می‌دهد. رضایت باید مشخص باشد و نمی توان فرض کرد که شامل موارد دیگری نیز می شود.
رضایت را می توان در هر زمانی معکوس کرد: حتی اگر فردی رضایت خود را داده و با شرکت در فعالیت جنسی موافقت کرده باشد، این حق را دارد که در هر زمانی در طول اعمال صمیمیت فیزیکی نظر خود را تغییر دهد. در هر نقطه ای که بخواهند متوقف شوند، شریک زندگی آنها باید به خواسته های آنها احترام بگذارد. نادیده گرفتن یا بی احترامی به “نه” یا درخواست توقف نقض رضایت است.
رضایت باید اطلاع رسانی شود: اگر شخصی به چیزی رضایت می دهد، باید کاملاً از آنچه رضایت دارد مطلع شود. برای افراد مهم است که قبل از شروع فعالیت جنسی، هرگونه عفونت مقاربتی (STIs) را برای شریک زندگی خود افشا کنند. گمراه‌کردن شرکای جنسی در مورد وضعیت STI یا استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، رضایت را نفی می‌کند.
رضایت باید مشتاقانه باشد: برای همه طرف های درگیر در صمیمیت فیزیکی یا جنسی مهم است که در حالت رضایت مستمر مشتاقانه باشند. رضایت مشتاقانه به معنای وجود یک “بله” قوی به جای “خوب” مردد یا عدم وجود “نه” است و ممکن است به صورت شفاهی یا از طریق نشانه‌های غیرکلامی و زبان بدن از جمله لبخند زدن، تکان دادن سر، حفظ تماس چشمی و چهره‌ای پذیرا بیان شود. اصطلاحات. هدف از رضایت مشتاقانه این است که اطمینان حاصل شود که همه طرف‌های درگیر رضایت واقعی و داوطلبانه برای ادامه فعالیت جنسی می‌دهند.
Planned Parenthood خاطرنشان می‌کند که قوانینی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند رضایت دهد و چه کسی نمی‌تواند وجود دارد.2 برای مثال، افرادی که مست، زیاد، بیهوش، زیر سن قانونی رضایت هستند، یا دارای اختلالات ذهنی قابل توجهی هستند، یا در موقعیتی نیستند که بتوانند برای آنها تصمیم بگیرند. هر دلیل دیگری نمی تواند رضایت دهد

چرا رضایت مهم است
رضایت لازم است، بنابراین اگر با کسی صمیمی می شوید، به اشتراک گذاشتن مرزهای مربوطه و به رسمیت شناختن و احترام گذاشتن به آنها مهم است، همانطور که فوراً احترام گذاشتن به یک “نه” در پاسخ به هر کاری که شما یا او نمی خواهید انجام دهید، مهم است. در طول برخورد

همانطور که آنها می توانند با شما برای رضایت مداوم تماس بگیرند، برای شما مهم است که با آنها مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها به طور مساوی با صمیمیت مشترک همراه هستند و همچنین به مرزهای آنها احترام می گذارید.

شما حق دارید تصمیم بگیرید که چه اتفاقی برای بدن شما بیفتد، و این حق باید توسط همه محترم شمرده شود، صرف نظر از اینکه کسی است که اخیراً ملاقات کرده اید، کسی که قبلاً با او صمیمی بوده اید یا کسی که مدت زیادی با او در ارتباط بوده اید. -رابطه مدت با.

به عنوان مثال، اگر به تازگی با شخصی آشنا شده اید، صرفاً به این دلیل که با اشتیاق رضایت داده اید و در یک فعالیت شرکت کرده اید، به این معنا نیست که با دیگران موافقت می کنید. یا، صرفاً به این دلیل که در گذشته با کسی ارتباط برقرار کرده اید، به طور خودکار به این معنی نیست که مجدداً رضایت داده اید. حتی اگر در یک رابطه متعهدانه یا ازدواج با یک شریک یا همسر هستید، رضایت شما برای هر تعامل جنسی به صورت خودکار یا ضمنی نیست.
بنابراین برای شما و شریک زندگیتان مفید است که به طور منظم رضایت و مرزهای خود و آنچه برای هر یک از شما کار می کند یا کار نمی کند به وضوح بیان کنید. اگر شریک زندگی شما در طول صمیمیت فیزیکی رضایت خود را با علاقه و اشتیاق اعلام نمی کند، می توانید ابتکار عمل و مسئولیت را به عهده بگیرید تا با او تماس بگیرید.

یک مطالعه در سال 2022 اشاره می کند که ارتباط رضایت نه تنها کیفیت رابطه و فعالیت جنسی را بهبود می بخشد، بلکه به اطمینان از ایمنی شرکت کنندگان نیز کمک می کند.

انواع رضایت
رضایت می تواند شفاهی یا غیرکلامی باشد.

رضایت شفاهی
این چند نمونه از رضایت شفاهی است:6

“آره.”
“من می خواهم که.”
“به نظر خوب می آید.”
“این احساس عالی است.”
“این کار را متوقف نکن.”
“من از این کار لذت می برم.”
“من آماده هستم تا این را امتحان کنم.”
“ادامه بده!”
“میشه لطفا…”
“احساس شگفت انگیزی است وقتی شما…”
رضایت شفاهی واضح‌ترین شکل رضایت و در نتیجه امن‌ترین شکل رضایت است.

رضایت غیر کلامی
رضایت همچنین می تواند غیرکلامی باشد. اینها چند نمونه از رضایت غیر کلامی است:

تکان دادن سر
دادن یک علامت شست بالا یا “خوب”.
حفظ تماس چشمی مستقیم
نزدیکتر کشیدن کسی
لمس کردن فعالانه شخصی
شروع تماس
زبان بدن آرام، باز و پذیرا
با این حال، توجه به این نکته مهم است که زبان بدن هر فردی متفاوت است و رضایت غیرکلامی ممکن است به اشتباه تعبیر شود. بنابراین، مفید است که هر از چند گاهی به صورت شفاهی با شریک زندگی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که او در همان صفحه شماست.

روزالیا ریورا نحوه تعریف رضایت را تغییر می‌دهد
نحوه درخواست رضایت
اینها چند راه برای درخواست رضایت شخصی هستند:

“آیا می توانم این کار را انجام دهم؟”
“آیا شما با این موضوع خوب هستید؟”
“آیا این برای شما حس خوبی دارد؟”
“من واقعاً دوست دارم این کار را انجام دهم، آیا شما به آن علاقه دارید؟”
“احساس شما در این باره چیست؟”
“آیا با این راحت هستید؟”
“تو چی دوست داری؟”
“دوست داری چه کار کنی؟”
“آیا کاری وجود دارد که بتوانم انجام دهم تا احساس امنیت یا راحتی بیشتری داشته باشید؟”
چگونه با شریک زندگی خود رابطه جنسی را آغاز کنید
آنچه رضایت نیست
مانند رضایت، عدم رضایت نیز می تواند لفظی یا غیر کلامی باشد.

اینها چند نمونه از عدم رضایت لفظی است:

“نه.”
“متوقف کردن.”
“من نمی خواهم این کار را انجام دهم.”
“من از این کار لذت نمی برم.”
«این کار را نکن؛ من آن را دوست ندارم.»
“به من دست نزن.”
“مطمئن نیستم.”
“من اینطور فکر نمی کنم.”
من هرگز این کار را نکرده‌ام و مطمئن نیستم که آماده تلاش باشم.»
“ام، شاید، حدس می زنم…”
“باحال نبود.”
“آخ درد داشت.”
“از من برو / از اینجا برو.”
“من نیاز به استراحت دارم.”

اینها چند نمونه از عدم رضایت غیرکلامی است:

برگرداندن سر یا بدن از کسی
راندن آنها
اجتناب از لمس آنها
اجتناب از دست زدن به آنها
ساکت ماندن و چیزی نگفت
بی حرکت و بی حرکت دراز می کشد
حواس پرت به نظر می رسد و حضور ندارد
سفت شدن یا تنش کردن
تغییرات ناگهانی مانند تبدیل شدن از لبخند به اخم، آرامش به تنش، خوشحالی تا ناراحت
اجتناب از تماس چشمی یا نگاه کردن به دور
غمگین یا ترسناک به نظر می رسد
تکان دادن سر “نه”
توجه به این نکته مهم است که معاشقه، پوشیدن انواع خاصی از لباس، رقصیدن و یا بوسیدن کسی رضایت یا دعوتی برای موارد بیشتر نیست، و در غیر این صورت فکر کردن، نوعی سرزنش قربانی است.

رضایت مفهوم مهمی است که در حال کسب آگاهی است. با این حال، اگر به شما یا یکی از عزیزانتان به هر نحوی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید، به یاد داشته باشید که بدون توجه به شرایط، تقصیر شما نیست. حمله را به مقامات گزارش دهید و در صورت نیاز از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یا درمانگر کمک بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.